1841 Views |  Like

Pressiteade

Valimiseelse populismi lainel parlamendisaadikud tahavad ühe maaelu valdkonna ära keelustada ja aidata kaasa toiduhindade tõusule

Emotsionaalselt tundlik” karusloomade kasvatamise keelu teema on valimiste eel hea müügiartikkel, aga me loodame, et talupojamõistusega saadikud, kes hindavad kõrgelt Eestis siiani hästi toimivat ringmajandust, julgevad homme 15.jaanuaril Keskkonnakomisjoni istungil kell 14  populismile vastu seista.

Eelnõu algatamise põhiline argument on järgmine: “Loomade aretamine ja kasvatamine peamiselt või ainult karusnaha saamise eesmärgil on ebaeetiline”. Karusloomakasvatus on eeskujulik näide ringmajanduset, kus praktiliselt jäätmeid ei teki, sest ümbertöötlemiseks sobivad ka loomade lihakehad, mida kasutatakse biokütuse tootmiseks, kosmeetikatööstuses, lemmikloomasöödana jne.  Siinkohal eiratakse ka fakti, et piima ja lihatoodete (nagu kanaliha või pelmeenide) tootjad suunavad inimtoiduks kõlbmatuid jäätmeid farmidesse karusloomadele söödaks. Ühe lüli tsüklist välja jätmine tähendab kõikide toodete hinnakasvu.  Seaduseelnõu pooldajate loogika on arusaamatu, sest kui karusloomade liha ümber ei töödeldaks, vaid läheks otse inimestele toiduks, siis nende kasvatus oleks eetiline.

Taastuvate ressursside ringmajandust peetakse Neljanda industriaalse revolutsiooni (The Fourth Industrial Revolution) baasiks. Selle tulemusena kasvab loodusressursside ratsionaalsem kasutamine, majandus muutub läbipaistavamaks,  paremini prognoositavamaks, areng on kiirem ja süsteemsem. Karusloomade kasvatamise keelu vastu on mh Maaülikool, Maaeluministeerium, Keskkonnaministeerium, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, Eesti Põllumajandus- Kaubanduskoda ja paljud teised maaeluga seotud organisatsioonid.

Kui Eestis keelustatakse karusloomakasvatus, mis allub rangetele EL reeglitele, mida pidevalt kontrollitakse, kolib karusloomakasvastus hoopis kolmandatesse riikidesse, kus loomapidamise tingimused on oluliselt vähem reguleeritud.

Eesti Karusloomakasvatajate Aretusühing (EKAÜ) koondab enda alla kõiki Eesti karusloomakasvatajaid.

Eetikast, loomakaitsest ja keskkonnaprobleemidest ja eriti maaelu arengust ja majandusest võivad  detailsemalt rääkida ja küsimustele vastata:

Leander Pragi

Eesti Karusloomakasvatajate Aretusühingu juhatuse esimees

yhing@efba.ee

+372 5153068

Aado Oherd

Eesti Karusloomakasvatajate Aretusühingu juhatuse liige

Aado.oherd@gmail.com

+372 56684075

Tarmo Kattago

Eesti Karusnahaliidu juhatuse liige

info@furs.ee

+372 5150455